Menu
Home Page

Peter Upward (Member of the Trust)

Picture 1

Mr Peter Upward  

I joined the governing body in Jan 2006 having been a secondary school teacher for over 30 years, the last 24 as Head of English. I left teaching and then worked as telephone operator at ONS for 6 years.
I am a churchwarden which takes up much time away from the Governing Body. I am in the church choir and choose some of the music we sing.
I was involved in the process of the school’s conversion to academy status.

I was Chair of Governors from September 2013, until I stepped down on 23 May 2018.

I stepped down as a Governor on 24 July 2018 and was pleased to be appointed by the Diocese as a Non-Governor Foundation Member of the Academy Trust,

 

Pecuniary and other interests: none

 

Updated October 2018

 

Top